Vėžys tebėra viena iš pagrindinių mirties priežasčių visame pasaulyje, nuo kurios kasmet miršta milijonai žmonių. Nors medicinos tyrimų pažanga pagerino gydymo ir išgyvenamumo rodiklius, norint užkirsti kelią vėžiui, labai svarbu suprasti pagrindines vėžio priežastis. Vėžio išsivystymą lemia daugelis veiksnių, tačiau kai kurie jų kelia daug didesnę riziką nei kiti. Pateikiame penkias pagrindines vėžio priežastis, apie kurias turėtumėte žinoti:
-
Tabako vartojimas
Tabako vartojimas yra didžiausia vėžio priežastis, kurios galima išvengti. Dėl jo pasaulyje miršta beveik 30 proc. visų su vėžiu susijusių žmonių. Cigarečių, cigarų rūkymas ir net pasyvus rūkymas labai padidina riziką susirgti plaučių vėžiu, taip pat burnos, gerklės, kasos, kasos, šlapimo pūslės ir kitais vėžiniais susirgimais. Tabake yra kenksmingų cheminių medžiagų, pavyzdžiui, dervų, formaldehido ir nikotino, kurios pažeidžia DNR ir silpnina imuninę sistemą. Metus rūkyti bet kuriuo gyvenimo etapu sumažėja vėžio rizika ir pagerėja bendra sveikata.
-
Netinkama mityba ir nepakankamas fizinis aktyvumas
Nesveika mityba ir nejudrus gyvenimo būdas prisideda prie nutukimo, kuris yra susijęs su įvairių rūšių vėžiu, įskaitant krūties, storosios žarnos, prostatos ir kasos vėžį. Perdirbtas maistas, saldūs gėrimai ir per didelis raudonos mėsos vartojimas gali sukelti uždegimą ir nenormalų ląstelių augimą. Priešingai, mityba, kurioje gausu vaisių, daržovių, neskaldytų grūdų ir liesų baltymų, gali padėti išvengti vėžio. Reguliarus fizinis aktyvumas ne tik padeda reguliuoti svorį, bet ir mažina uždegimą, reguliuoja hormonų kiekį ir stiprina imuninę sistemą.
-
Radiacijos ir kancerogeninių medžiagų poveikis
Radiacijos poveikis yra pagrindinė vėžio, ypač odos vėžio, priežastis. Ultravioletinė (UV) spinduliuotė, kurią skleidžia saulė ir soliariumai, didina melanomos, mirtiniausios odos vėžio formos, riziką. Apsaugos priemonės, pavyzdžiui, apsauginių kremų nuo saulės naudojimas ir vengimas per daug būti saulėje, gali sumažinti šią riziką. Be to, kancerogeninių medžiagų, tokių kaip asbestas, benzenas ir pramoninės cheminės medžiagos tam tikrose darbo vietose, poveikis gali padidinti tikimybę susirgti vėžiu. Dirbantys didelės rizikos pramonės šakose žmonės turėtų imtis tinkamų atsargumo priemonių ir laikytis saugos taisyklių.
-
Virusinės ir bakterinės infekcijos
Tam tikros infekcijos, sukeldamos lėtinį uždegimą ir keisdamos ląstelių DNR, gali paskatinti vėžio vystymąsi. Geriausiai žinomi vėžį sukeliantys virusai yra šie:
- Žmogaus papilomos virusas (ŽPV): ŽPV: susijęs su gimdos kaklelio, gerklės ir išangės vėžiu.
- Hepatitas B ir C: pagrindiniai kepenų vėžio rizikos veiksniai.
- Helicobacter pylori (H. pylori): Bakterinė infekcija, siejama su skrandžio vėžiu. Vakcinacija ir ankstyvas šių infekcijų gydymas gali gerokai sumažinti vėžio riziką. Pavyzdžiui, ŽPV vakcina labai veiksmingai apsaugo nuo gimdos kaklelio vėžio.
-
Genetinė ir šeimos istorija
Nors gyvenimo būdo pasirinkimas vaidina svarbų vaidmenį vėžio išsivystymui, genetika taip pat prisideda prie asmens rizikos. Kai kurie žmonės paveldi genų mutacijas, dėl kurių jie tampa jautresni tam tikroms vėžio rūšims. Pavyzdžiui, BRCA1 ir BRCA2 genų mutacijos didina krūties ir kiaušidžių vėžio riziką. Asmenims, kurių šeimoje yra sirgusių vėžiu, reikėtų atlikti genetinius tyrimus ir imtis prevencinių priemonių, pavyzdžiui, reguliariai tikrintis pas gydytoją ir keisti gyvenimo būdą, kad sumažintų riziką.
Išvada
Suprasdami pagrindines vėžio priežastis, žmonės gali priimti informacija pagrįstus sprendimus ir imtis prevencinių veiksmų. Vengti tabako, sveikai maitintis, būti aktyviems, riboti radiacijos poveikį, skiepytis ir žinoti apie genetinį polinkį – visa tai yra esminiai vėžio prevencijos žingsniai. Nors kai kurių veiksnių neįmanoma kontroliuoti, daugelis gyvenimo būdo pokyčių gali gerokai sumažinti riziką susirgti vėžiu. Kovojant su šia gyvybei pavojinga liga, labai svarbus išlieka informuotumas ir ankstyva diagnostika.